Keresés az oldalon:
 









Ma
JĂĄnos
nĂŠvnapja van.
2024.12.27


Az önkormányzat vagyonáról
Sukoró Község Önkormányzata Képviselő-testülete
2/2012. (III. 01.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól
 
Sukoró Önkormányzatának Képviselő-testülete a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (a továbbiakban: Nvtv.) 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
 
1. § E rendelet hatálya kiterjed:
a) Sukoró község Önkormányzatára, annak szerveire, továbbá az önkormányzat által alapított és tulajdonosi irányítása alatt működő költségvetési szervekre (a továbbiakban: intézmények);
b) Sukoró község Önkormányzata tulajdonában lévő ingatlan és ingó vagyontárgyakra, vagyoni értékű jogokra, a gazdasági társaságokban az önkormányzatot megillető részesedésekre.
Az önkormányzat vagyona
 
2. § (1) Az önkormányzati vagyon törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.
(2) Az önkormányzat törzsvagyonába tartozó forgalomképtelen vagyonelemek közül a helyi önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező vagyonelemeket a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
(3) A törzsvagyon körébe tartozó az önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező korlátozottan forgalomképes vagyonelemek körét a rendelet 2. melléklete tartalmazza.
(4) Az önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező üzleti vagyonába tartozó vagyonelemeket a rendelet 3. melléklete tartalmazza.
 
Vagyonnyilvántartás és leltár
 
3. § A helyi önkormányzat tulajdonába tartozó vagyonelemekről a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 110. §-ában meghatározottak szerint kell nyilvántartást vezetni.
 
A vagyon kezelése, hasznosítása, átruházása
 
4. § (1) Az önkormányzati vagyon kezelését, használatát, hasznosítási jogának átengedését bruttó 5 millió forint érték felett versenytárgyalás előzi meg több ajánlat esetén.
(2) A vagyonkezelő legalább a vagyoni eszközök értékcsökkenésének megfelelő mértékben köteles gondoskodni a vagyon felújításáról. A vagyonkezelésbe vett vagyon használatából, működtetéséből származó bevételeit, közvetlen költségeit és ráfordításait elkülönítetten köteles nyilvántartani. A vagyonkezelés szabályszerűségét a polgármester jogosult ellenőrizni.
(3) A használat és a hasznosítási jog átadása történhet ingyenesen, vagy díj ellenében. Ingyenes használatkor rögzítésre kerül a használati érték. A használati, hasznosítási díj megállapítása a képviselő-testület hatásköre.
(4) Az önkormányzat társulásba bevitt vagyonát saját vagyonként tartja nyilván. A vagyonszaporulat a társult önkormányzatok közös vagyona és arra a 1959. évi IV. a Polgári Törvénykönyvről közös tulajdonra vonatkozó szabályai az irányadók.
(5) 5 millió Ft feletti tulajdonjog átruházás a Nvtv, 13. § (1) bekezdése szerinti versenyeztetés útján történik.
(6) Az (1) és (5) bekezdésekben foglalt versenyeztetés lebonyolítására a képviselő-testület tagjai sorából 3 tagú eseti bizottságot hoz létre, melynek állandó elnöke a polgármester.
A versenytárgyalás nyertese a legkedvezőbb ajánlatot tevő. A legkedvezőbb ajánlatnak bérbeadás esetén a legmagasabb bérleti díj, értékesítés esetén a legmagasabb vételár, kezelés esetén a jó karban tartás érdekében tett legtöbb intézkedést tartalmazó ajánlat minősül.
 
Az intézmények gazdálkodása az önkormányzati vagyonnal
 
5. § (1) Az önkormányzat által feladatainak ellátására alapított intézmény vagyona az önkormányzat vagyona, amelyet az önkormányzat az intézmény használatába ad. A használat és használati jog átadása ingyenes. Az önkormányzati vagyon használója az átadási megállapodásban foglaltak szerint köteles teljesíteni a tulajdonost terhelő fizetési kötelezettségeket.
(2) Az intézmény a használatába kapott ingatlanokat és ingókat – az alapfeladata sérelme nélkül –határozott időtartamra- hasznosíthatja szerződéssel. A szerződés egy példányát a Polgármesteri Hivatalban nyilvántartásba kell venni.
(3) A használati díj megállapítása a képviselő-testület hatásköre.
(4) Az intézmény vezetője a bruttó 50 ezer forint egyedi érték alatti ingóságokat Selejtezési Szabályzatában meghatározottak szerint selejtezheti és értékesítheti a polgármester előzetes jóváhagyásával. A selejtezésről és értékesítésről év végén a zárszámadás keretében be kell számolni.
(5) Az 50 ezer forint egyedi értéket meghaladó ingóságokat a Selejtezési Szabályzatban előírtak szerint selejtezésre előkészíti, a feleslegesnek minősített ingóságokat értékesítésre kijelöli és azt a polgármester a képviselő-testület elé jóváhagyásra előterjeszti.
(6) Az intézmény vezetője köteles gondoskodni az intézmény használatában lévő ingatlanok karbantartásáról, az elhasználódott ingóságok pótlásáról. Az intézmény köteles a fenti kiadásokat a költségvetési tervezés folyamatában írásos előterjesztésben jelezni.
(7) Az intézmény használatába adott ingatlanok és ingóságok felújítása tárgyában a képviselő-testület dönt.
(8) Az intézmény a használatába adott ingatlant nem terhelheti meg.
(9) A közös alapítású és fenntartású intézmények vagyona feletti rendelkezési jogokat az alapítók és a fenntartók között létrejött megállapodás rögzíti.
 
Az önkormányzat részére felajánlott vagyon elfogadása
 
6.§ (1) Ha valamely vagyonról az önkormányzat vagy intézménye javára lemondtak, ezt a lemondásban megnevezett akkor fogadhatja el, ha képes az azzal járó kötelezettségek teljesítésére, és a felajánlott vagyon elfogadásához a képviselő-testület hozzájárul, illetve elfogadja, egyben a vagyontárgy besorolását is meghatározza.
(2) A hagyaték, az ajándék terheit és az ajándékozási, hagyatéki eljárás költségeit az önkormányzat és intézményei költségvetéséből kell fedezni. A vagyon hasznosításának vagy rendeltetésének meghatározásakor az örökhagyó, az ajándékozó és a közérdekű célra felajánló akaratát figyelembe kell venni.
(3) A felajánlott vagyon elfogadása különleges mérlegelést igényel, ha a vagyon
a) olyan ingatlan vagy ingatlanrész, amelyben az önkormányzat vagy a vagyonkezelő számára használható, vagy hasznosítható rész (földterület, lakás, helyiség) nincs, vagy
b) olyan hagyaték (ingatlan, ingatlanrész, eszköz, befektetés, pénz), melynek ismert terhei elérik vagy meghaladják a hagyaték értékét.
Az önkormányzati vagyon értékének meghatározása
 
7. § (1) A vagyon értékének megállapítására a nyilvántartási érték az irányadó.
(2) Értékesítéskor a vagyon értékét az alábbiak szerint kell megállapítani:
a) Ingatlan vagyon esetén 6 hónapnál nem régebbi értékbecslés alapján
 
(3) Örökölt vagyon esetén a hagyatéki eljárás során megállapított értéket kell a vagyon értékének tekinteni, amennyiben az adó- és értékbizonyítvány 6 hónapnál nem régebbi.
 
Vagyongazdálkodási koncepció
 
8. § (1) A Képviselő-testület a ciklusprogram elfogadását követően áttekinti az önkormányzat tulajdonában lévő vagyon összetételét, rendeltetését, a vagyontárgyak állapotát és a vagyon működtetésének költségigényét.
(2) A ciklusprogramban meghatározott célkitűzések alapján, a polgármester írásos előterjesztésében tett javaslatára dönt az egyes vagyontárgyak rendeltetésének megváltoztatásáról, átsorolásáról, a feleslegessé váló ingatlanok értékesítéséről, illetve az új ingatlanok vásárlásáról. Egyben meghatározza ezen feladatok ellátásának cikluson belüli sorrendjét.
(3) A Képviselő-testület a vagyontárgyak állapotának ismeretében meghatározza az ellátandó feladatok érdekében szükséges felújítási, beruházási, javítási feladatokat, dönt ezek cikluson belüli sorrendjéről és vagyongazdálkodási forrásairól.
 
Záró rendelkezések
 
9. § (1) Ez a rendelet 2012. március 1. napján lép hatályban.
(2) Hatályát veszti a Sukoró Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól szóló 14/2008. (XI. 27.) önkormányzati rendelete.
 
 
Mészárosné Hegyi Gyöngyi
polgármester
Vincze Zsuzsanna
jegyző
 
 

Oldal nyomtatása

 
Lomtalanítás
Pót égetési időpontok
Lomtalanítás
Zöldhulladék szállítás
Hulladék- és szemétgyűjtés
 
  Név:  
 
feliratkozás
  E-mail:  
 
leiratkozás